همشهری: قاچاقچيان انسان براي اخاذي از خانواده‌هاي مهاجران غيرقانوني افغان، آنها را در سياهچال‌هاي مخفيگاه خود زنداني مي‌كردند كه تحقيقات پليسي پرده از راز فعاليت اين باند مخوف كنار زد

پيگيري‌هاي پليسي براي شناسايي اعضاي اين باند قاچاق انسان، هنگامي كليد خورد كه ششم تيرماه امسال، زن جواني سراسيمه و وحشتزده به شعبه دوم دادياري دادسراي جنايي تهران رفت و از ناپديد شدن عجيب شوهرش و اخاذي يك تماس گيرنده ناشناس خبر داد.

اين زن هنگامي كه در مقابل داديار دادسراي جنايي پايتخت قرار گرفت، گفت: همسرم يك تبعه افغان است كه يك ماه قبل به‌دليل نداشتن مجوز اقامت از ايران اخراج و به افغانستان برگردانده شد.

بعد از انتقال شوهرم، تا 2 هفته از او خبر نداشتيم تا اينكه او تماس گرفت و گفت كه از طريق مرز زابل به‌صورت قاچاقي وارد ايران شده و تا چند روز ديگر به خانه‌مان در اصفهان برمي‌گردد اما تا 2 روز قبل هرچه منتظرش مانديم از او خبري نشد، تا اينكه مرد ناشناسي تماس گرفت و گفت كه شوهرم را گروگان گرفته‌اند و براي آزادي او بايد 3 ميليون تومان به آنها بپردازيم.

با اين شكايت، با دستور داديار سليماني، پرونده براي رسيدگي‌هاي تخصصي در اختيار كارآگاهان اداره 11 پليس آگاهي تهران بزرگ ( مبارزه با آدم‌ربايي) قرار گرفت و كارآگاهان با بررسي‌هاي خود توانستند ردي از مخفيگاه احتمالي گروگانگيران در حوالي منطقه پاسگاه نعمت آباد به دست بياورند. به اين ترتيب هفتم تيرماه، كارآگاهان در تيم‌هاي جداگانه اين خانه را تحت نظر قرار داده و سرانجام با دستور قضايي وارد آنجا شدند.

سياهچالي براي افغان‌ها

ماموران بعد از ورود به مخفيگاه گروگانگيران، با دستگيري 3 گروگانگير كه 2 نفر آنها ايراني و نفر سوم به نام غفور يك تبعه افغانستان بود، 11 تبعه افغاني و پاكستاني را كه به‌صورت غيرمجاز وارد ايران شده و در اين مخفيگاه زنداني شده بودند دستگير كرده و به اداره 11 پليس آگاهي پايتخت منتقل كردند.

با دستگيري گروگانگيران اگر چه آنها در بازجويي‌هاي اوليه ادعا كردند تنها وظيفه نگهداري گروگان‌ها را داشته و نقشي در گروگانگيري نداشته‌اند اما بازجويي‌هاي تخصصي كارآگاهان پليس نشان داد كه غفور يكي از اصلي‌ترين هماهنگ‌كنندگان انتقال قاچاقي مهاجران افغان از افغانستان به زابل و زاهدان و از آنجا به تهران است.

اين بررسي‌ها بيانگر آن بود كه يك هماهنگي تيمي و حساب‌شده بين متهمان و اعضاي شبكه قاچاق انسان وجود دارد كه از طريق اين شبكه، همدستان باند در افغانستان و پاكستان، افرادي را كه قصد دارند براي كار در ايران و يا مهاجرت به كشورهاي اروپايي به ايران بيايند ،  شناسايي كرده و بعد از دريافت مبالغ هنگفت، آنها را به مرز ايران انتقال مي‌دهند و از آنجا به زاهدان و سپس به زندان خانگي خود در محدوده پاسگاه نعمت آباد تهران منتقل مي‌كنند.

گروگانگيران بعد از انتقال طعمه‌هاي خود به اين زندان خانگي كه يك سياهچال واقعي با ميله‌هاي آهني بود، با شكنجه افراد، نشاني و شماره تلفن خانواده‌هاي آنها را گرفته و در تماس با خانواده‌ها، درخواست‌هاي ميليوني خود را براي آزاد كردن آنها بيان كرده و از آنها اخاذي مي‌كردند.

شكنجه‌هاي وحشتناك باند قاچاق

يكي از گروگان‌ها كه با شكايت همسر وي، ماموران از ماجراي اين باند اطلاع پيدا كرده بودند، در بازجويي‌ها به ماموران گفت: به‌خاطر خانواده‌ام كه در ايران زندگي مي‌كنند، بايد به ايران برمي‌گشتم اما هرگز تصورش را هم نمي‌كردم كه به اين صورت توسط اعضاي اين باند گرفتار شوم.

آنها ما را در خانه‌اي با درها و پنجره‌هايي با حصارهاي آهني زنداني كرده بودند. در روزهاي اول براي آنكه مجبور شويم شماره تلفن و نشاني خانواده‌مان را بدهيم ما را 12 نفري به‌صورت سرپا در يك سياهچال زنداني كرده بودند و آنقدر ما را شكنجه‌مان دادند كه مجبور شديم به خواسته‌شان عمل كنيم و شماره تلفن به آنها بدهيم

سرهنگ عباسعلي محمديان،  رئيس پليس آگهي تهران بزرگ با اعلام اين خبر گفت: تحقيقات براي شناسايي همدستان اين باند قاچاق ادامه دارد ولي از آنجا كه گروگان‌ها نيز به‌صورت قاچاق و غيرمجاز وارد كشور شده‌اند، پرونده آنها به‌علت ورود غيرمجاز در شعبه دوم دادياري دادسراي جنايي در حال رسيدگي است.رپورتاژ
جشن عروسی
همه چیز درباره جراحی زیبایی بینی
حمل نخاله ساختمانی و ضایعات عمرانی
جراحی زیبایی سینه و پروتز
دوربین مداربسته دیجی همکار
جدیدترین تجهیزات تالار
آیا گنج یاب ها شبیه فلزیاب و طلایاب هستند؟ - شرکت فلزیاب تیوا
دوربین مداربسته
چاپ کتاب در یک ماه با هزینه زیر یک میلیون تومان
پاسخ به 7 سوال رایج در مورد عصب کشی دندان
پذیرش مقاله در مجلات معتبر ISI و اسکوپوس
روغن خراطین اصل
تفاوت دینگ با اپلیکیشن‌های تاکسی‌یاب آنلاین
انجام پایان نامه مدیریت
تاریخچه تغییر سرمربی در تیم استقلال تهران
تاریخچه تغییر سرمربی در تیم استقلال تهران
زمان دقیق شرف الشمس در سال ۹۷ چه زمانی است؟
زمان دقیق شرف الشمس در سال ۹۷ چه زمانی است؟
نمایندگی برندها در ایران
آپسان موتورز پارس

لینک های مفید
آموزش مجازی | تور مسافرتی | خودرو | تور استانبول | زندگی چت |

قدرت گرفته از : پانا بلاگ


.: :.