تاريخ : | | نویسنده : parastootalk
مهر: در پی تخریب یک محوطه باستانی متعلق به دوره اشکانی در شرق اهواز در اثر عملیات تعریض جاده روستایی توسط پیمانکار شرکت نفت خبرگزاری مهر به منظور رفع هرگونه شبه عکسهای مربوط به این ماجرا را منتشر می کند.   مساحت این محوطه بیش از 150 هکتار است و در آن آثاری همچون دیوارهای خشتی، پایه میز، سنگهای یک تکه، پایه آتشدان و همچنین سفال‌هایی پراکنده منقوش دیده شده است. تخریب در این محوطه عظیم باستانی نخستین بار در دهه 70 از سوی اداره وقت جهاد سازندگی و بدون استعلام از اداره وقت میراث فرهنگی شروع شده است.

این محوطه باستانی در حالی تخریب شده است که پیش از این نیز سه تپه اشکانی در مرکز شهر رامهرمز، حسین آباد در شوش و دیگری با نام پاگچی به صورت جدی تخریب شده بود. 

455080_orig.jpg

سنگ نوشته اشکانی که در تعریض به این محوطه باستانی با بیل مکانیکی از زیر خاک بیرون آمد

455081_orig.jpg

با ورود ماشینهای راهسازی به این محوطه باستانی و شروع عملیات زیرسازی جاده بلافاصه سفالها و سنگ نوشته هایی که در عمق بسیار کمی از سطح زمین بود بیرون آمد که در زیر بیل و چرخهای ماشینهای راهسازی شکسته شده و آسیبهای جدی به آنها وارد شد.

در همین رابطه سخنگوی انجمن دوستداران میراث فرهنگی تاریانا خوزستان در گفتگو با خبرنگار مهر با اشاره به شرایط این محوطه باستانی گفت: در این محوطه وسیع یک قبرستان وجود دارد که در سراسر آن می توان آثاری از سفالهای ته خمره‌ای قرمز رنگ مربوطه به دوره اشکانی و سفالهای سیاه رنگ از دوره هزاره اول را مشاهده کرد.  

455079_orig.jpg

مجتبی گهستونی بیان کرد: با توجه به وجود ‌آثاری از حفاریهای غیرمجاز و تسطیح توسط بیلهای مکانیکی پیمانکار شرکت نفت باید گفت سازمان میراث فرهنگی خوزستان اگر چه از غنی بودن این محوطه اطلاع کافی دارد، اما نه تنها تاکنون اقدامی حفاظتی برای این محوطه انجام نداده است بلکه دستورالعملی برای تهیه پرونده ثبتی، بررسی شناسایی و کاوشهای باستان شناسی ، تعیین حریم و عرصه این محوطه نیز در دست ندارد.

455078_orig.jpg

گهستونی اظهار داشت: در این محوطه یک سازه‌ به طول 2 متر، عرض شش متر و عمق 2 متر با سنگ‌های چهار تراش و ملاتی از ساروج  وجود دارد که به احتمال زیاد یک آرامگاه بزرگ دوره اشکانی است و با کاوش و حفاری در این محوطه به یقین می‌توان آثاری از خط نوشته و سکه‌های رایج در آن زمان را یافت که تاریخ دقیق این محوطه باستانی را برای کارشناسان اثبات کند.

455077_orig.jpg

 یک سازه‌ به طول و عمق 2 متر و عرض شش متر با سنگ‌های چهار تراش و ملاتی از ساروج که در این محوطه وجود دارد

455075_orig.jpg

 پایه آتش دان مربوط به دوران اشکانی که در این محوطه باستانی است

علاوه بر این در این محوطه باستانی که سازمان میراث فرهنگی تاکنون هیچ اقدامی برای محافظت از آن انجام نداده است یک پایه آتش دان مربوط به دوران اشکانیان وجود دارد که از گذشته تاکنون به حال خود رها شده است و در پای آن یک قبر جدید حفر شده است.رپورتاژ
جشن عروسی
همه چیز درباره جراحی زیبایی بینی
حمل نخاله ساختمانی و ضایعات عمرانی
جراحی زیبایی سینه و پروتز
دوربین مداربسته دیجی همکار
جدیدترین تجهیزات تالار
آیا گنج یاب ها شبیه فلزیاب و طلایاب هستند؟ - شرکت فلزیاب تیوا
دوربین مداربسته
چاپ کتاب در یک ماه با هزینه زیر یک میلیون تومان
پاسخ به 7 سوال رایج در مورد عصب کشی دندان
پذیرش مقاله در مجلات معتبر ISI و اسکوپوس
روغن خراطین اصل
تفاوت دینگ با اپلیکیشن‌های تاکسی‌یاب آنلاین
انجام پایان نامه مدیریت
تاریخچه تغییر سرمربی در تیم استقلال تهران
تاریخچه تغییر سرمربی در تیم استقلال تهران
زمان دقیق شرف الشمس در سال ۹۷ چه زمانی است؟
زمان دقیق شرف الشمس در سال ۹۷ چه زمانی است؟
نمایندگی برندها در ایران
آپسان موتورز پارس

لینک های مفید
آموزش مجازی | تور مسافرتی | خودرو | تور استانبول | زندگی چت |

قدرت گرفته از : پانا بلاگ


.: :.