تاريخ : | | نویسنده : parastootalk

اعتماد: مردي که متهم است با تقلب در آزمايش هاي پزشکي کليه فرزند مبتلا به ايدزش را به يک بيمار فروخته، ديروز پاي ميز محاکمه رفت.

اين ماجرا از شهريورماه سال 85 و پس از وخيم شدن وضعيت عمومي يک بيمار کليوي به نام محمد آغاز شد. بيماري اين مرد که تکنسين پرواز بود از سوي پزشکان ارثي تشخيص داده شد.

پس از آنکه مداواي متخصصان بي نتيجه ماند و انجام دياليز نيز تاثيري در روند درمان او نداشت به توصيه پزشکان تصميم گرفت بيماري اش را از طريق پيوند کليه مداوا کند. محمد در انجمن حمايت از بيماران کليوي به عنوان بيماري که به کليه احتياج دارد ثبت نام کرد.

انتظار محمد يک ماه به طول انجاميد تا اينکه مورد مناسبي براي اين کار پيدا شد که گروه خوني او نيز مثل محمد A منفي بود و اطلاعات ثبت شده از وي نشان مي داد او مي تواند با اهداي کليه به محمد به سال ها زندگي پررنج وي پايان دهد.

شواهد نشان مي داد فرد داوطلب از دو ماه قبل همه آزمايش هاي مورد نياز را انجام داده و سلامت او تاييد شده است. به اين ترتيب عمل پيوند روز 11 شهريورماه در بيمارستان بقيه الله توسط يک تيم مجرب پزشکي با موفقيت انجام شد.

در حالي که پيش بيني مي شد چند روز پس از اين عمل جراحي وضعيت محمد به تدريج بهبود پيدا کند وضعيت عمومي وي روبه وخامت رفت تا اينکه دو ماه بعد تب و لرز شديد او باعث شد سلسله آزمايش هاي ويژه يي روي او انجام شود.

نتايج اين آزمايش ها در کمال ناباوري نشان مي داد محمد به بيماري ايدز و هپاتيت C مبتلا شده است. به همين دليل ضمن آغاز مراحل درمان تحقيقات براي يافتن علت اين بيماري آغاز و پس از مدتي مشخص شد عامل انتقال اين بيماري اهداکننده کليه است که توانسته با فريب دادن خانواده محمد و پزشکان بيماري اش را پنهان کند. از اين رو با شکايت خانواده بيمار پرونده يي در شعبه ششم بازپرسي دادسراي امور پزشکي تشکيل و تحقيقات بازپرس ابوالحسن رضايي در اين باره آغاز شد.

بررسي هاي اوليه فاش کرد اهداکننده اصلي که يزدان نام دارد از هشت سال قبل به ايدز مبتلا بوده است. همچنين مشخص شد فربد، برادر يزدان در مراحل ابتدايي پيوند کليه به جاي او آزمايش داده تا ماجراي بيماري برادرش پنهان بماند اما هنگام اهداي عضو يزدان که ناقل ويروس هاي ايدز و هپاتيت بوده کليه اش را به محمد فروخته است. از اين رو به دستور بازپرس پرونده اين دو برادر همراه با پدرشان که واسطه اصلي فروش عضو بود تحت تعقيب قرار گرفتند.

در جريان تجسس ها فاش شد آنها با آگاهي اين نقشه را به اجرا درآورده و چهار ميليون تومان به جيب زده و سپس با تغيير محل زندگي شان گريخته اند.

چندي بعد ماموران از طريق خانواده محمد به اطلاعاتي دست يافتند که نشان مي داد پدر يزدان به نام بهمن کارمند يک سازمان دولتي است. به همين خاطر تحقيقات در آن سازمان دولتي تمرکز يافت و فاش شد بهمن به خاطر بيماري پسرش از سال قبل چندين مرتبه وام هاي بلاعوض گرفته و اخيراً نيز درخواست وام ديگري را به محل کارش ارائه داده و قرار است به زودي اين وام را دريافت کند.

بنابراين ماموران با طراحي نقشه يي حساب شده دامي را براي بهمن پهن کردند تا او را هنگام دريافت وام دستگير کنند. اين موضوع با مسوولان سازمان مورد نظر در ميان گذاشته شد و با ارائه آموزش هاي لازم به کارمندان مراحل نقشه به خوبي به اجرا درآمد و افسران پليس که با لباس مبدل در آنجا حضور يافته بودند منتظر بهمن شدند.

سرانجام متهم که از دام پليس بي اطلاع بود در محل کارش حاضر شد اما خود را در حلقه ماموران ديد. اين مرد هنگامي که تحت بازجويي قرار گرفت اتهامش را در خصوص فروش کليه بيمار آلوده به ويروس ايدز و هپاتيت رد کرد و گفت از بيماري فرزندش اطلاعي نداشته است.

در حالي که تحقيقات از اين متهم ادامه داشت از بيمارستاني که محمد در آنجا بستري بود خبر رسيد وي پس از مدت ها دست و پنجه نرم کردن با بيماري مهلک جان باخته است.

بنابراين پرونده از اهميت بيشتري برخوردار شد و ماموران درصدد دستگيري دو متهم ديگر برآمدند. اظهارات بهمن بيانگر آن بود که پسر بيمارش مدتي قبل فوت شده است اما فربد در مکان نامعلومي مخفي شده است.

در چنين شرايطي پرونده با صدور قرار مجرميت به شعبه 1147 مجتمع قضايي بعثت ارسال شد تا بهمن در برابر اتهام معاونت در قتل از خود دفاع کند. در حالي که تحقيقات براي يافتن پسر بهمن همچنان بي نتيجه مانده است صبح ديروز متهم به دادگاه منتقل شد و در برابر خانواده اولياي دم قرار گرفت.

متهم 71 ساله در جلسه محاکمه بار ديگر اظهارات اوليه اش را تکرار کرد و با کتمان اتهامش گفت از بيماري پسرش بي اطلاع بوده است. اظهارات او در شرايطي مطرح شد که بر اساس گفته هاي مسوولان محل کارش او براي درمان پسرش وام هاي متعددي گرفته بود.

در ادامه بهمن در دادگاه مدعي شد روزي که پيوند کليه انجام شد او در تهران حضور نداشت اما خانواده اولياي دم نامه يي به دادگاه ارائه دادند که ثابت مي کند او که اهل يکي از شهرهاي غربي کشور است شب پيش از عمل پيوند همراه با پسرانش در يکي از هتل هاي تهران اقامت داشته است.

در حالي که همه مدارک عليه بهمن بود رئيس دادگاه از او خواست با اقرارش زمينه تخفيف مجازات و رضايت اولياي دم را فراهم کند اما اين مرد همچنان حاضر نبود زير بار اتهامش برود.

بر همين اساس قاضي حسين پور ادامه رسيدگي به اين پرونده را به بعد موکول کرد تا با تکميل تحقيقات درباره اين پرونده جنجالي تصميم گيري شود.  

رپورتاژ
جشن عروسی
همه چیز درباره جراحی زیبایی بینی
حمل نخاله ساختمانی و ضایعات عمرانی
جراحی زیبایی سینه و پروتز
دوربین مداربسته دیجی همکار
جدیدترین تجهیزات تالار
آیا گنج یاب ها شبیه فلزیاب و طلایاب هستند؟ - شرکت فلزیاب تیوا
دوربین مداربسته
چاپ کتاب در یک ماه با هزینه زیر یک میلیون تومان
پاسخ به 7 سوال رایج در مورد عصب کشی دندان
پذیرش مقاله در مجلات معتبر ISI و اسکوپوس
روغن خراطین اصل
تفاوت دینگ با اپلیکیشن‌های تاکسی‌یاب آنلاین
انجام پایان نامه مدیریت
تاریخچه تغییر سرمربی در تیم استقلال تهران
تاریخچه تغییر سرمربی در تیم استقلال تهران
زمان دقیق شرف الشمس در سال ۹۷ چه زمانی است؟
زمان دقیق شرف الشمس در سال ۹۷ چه زمانی است؟
نمایندگی برندها در ایران
آپسان موتورز پارس

لینک های مفید
آموزش مجازی | تور مسافرتی | خودرو | تور استانبول | زندگی چت |

قدرت گرفته از : پانا بلاگ


.: :.