مدیرعامل سازمان انتقال خون ایران با انتقاد از مصرف بی رویه خون در بیمارستانها و اعلام نجات سالانه ۱۵۰ هزار مادر با خون گفت: هنر یک جراح این است که به نحوی جراحی کند که نیاز به تزریق خون نداشته باشد.

به گزارش تسنیم، پورفتح اله ضمن اعلام این مطلب با تاکید بر اینکه انتقال خون دارای دو وجه مثبت و منفی است و در عین اینکه نجات‌بخش جانها است، از سوی دیگر انتقال یک بافت زنده و نوعی پیوند است، که مخاطرات خاص خود را دارد، اظهار داشت: هر نوع پیوند همیشه مخاطره‌آمیز است، چرا که یک ماده بیولوژیکی از یک انسان ناشناس به فرد دیگر منتقل می‌شود.

وی با تاکید بر لزوم مصرف منطقی خون افزود: بیش از ۱۰ درصد بیماران بستری شده در دنیا به خون و فرآورده‌های خونی نیازمند هستند اما طبق تحقیقات منتشر شده در یک نشریه معتبر علمی بیش از ۵ پدیده پزشکی وجود دارد که در آن مصرف بی رویه و خارج از قاعده صورت می‌پذیرد. این ۵ پدیده که مصرف غیر منطقی در همه دنیا و از جمله ایران دارد، شامل مصرف آنتی بیوتیک‌ها، خون و فرآورده‌های خونی، استفاده بی رویه و غیر ضروری از شیوه زایمان سزارین، استنت قلبی و دست کاری‌های گوش است.

مدیر عامل سازمان انتقال خون تاکید کرد: این محصول بیولوژیک باید با دقت و منطقی مصرف شود و هنر یک جراح این است که به نحوی جراحی کند که نیاز به تزریق خون نداشته باشد و خون را فقط زمانی مصرف کند که جان بیمار در معرض خطر مرگ باشد.

پور فتح اله گفت: متاسفانه به خاطر نبود فرهنگ سازی صحیح در میان پزشکان و رایگان بودن خون در بیمارستانها، این ماده حیاتی که اهدا کنندگان آن را ایثار می‌کنند و در آزمایشگاه فرایندهای پیچیده ای را طی می‌کند تا به بیمارستان منتقل شود، گاه تنها به خاطر تغذیه جسمی بیمار و القای احساس خوشایند به وی تجویز می‌شود.

وی افزود: خون به خاطر مخاطرات بالقوه نباید تنها برای ایجاد حس خوشایند به بیمار تجویز شود. پزشکان تجویز کننده خون باید بدانند انتقال خون یک پیوند به شمار می‌رود و وسواس شدید برای پیوند این ماده حیاتی از فردی به فرد دیگر داشته باشند و خون باید تنها زمانی مصرف شود که زندگی فرد در مخاطره باشد. امیدوارم که با تقویت نظارت بر چرخه انتقال خون، مصرف بی رویه خون در بیمارستانها کاهش یابد.

پور فتح اله در بخش دیگری از سخنانش از خدمات انتقال خون به جامعه هموفیلی و تالاسمی خبر داد و گفت: این افراد در گذشته به دلیل دسترسی نداشتن به خون و فرآورده‌های مورد نیاز خود، امید به زندگی کمتری داشتند و به دهه دوم زندگی خود هم نمی‌رسیدند اما امروزه مانند سایر افراد زندگی می‌کنند. در حالی که قبل از تاسیس سازمان انتقال خون در ایران این عزیزان کمتر دهه دوم زندگی خود را تجربه می کردند، امروز مانند سایر افراد جامعه زندگی می کنند و امید به زندگی آنها همانند افراد دیگر جامعه در حال افزایش است، به طوری که تعداد زیادی از افراد هموفیلی و تالاسمی اکنون به سن ۴۰ سالگی می رسند و خوشحالم بگویم که دبیر برگزاری جشن چهل سالگی سازمان انتقال خون، خود یکی از این عزیزان تالاسمی است که چهل ساله است و ۶ ماه پیش از تاسیس سازمان بدنیا آمده است.

مدیرعامل سازمان انتقال خون ایران، با اشاره به اینکه این سازمان یکی از بی‌نظیرترین سازمان‌های هم نوع خود در کشورهای جهان است، بیان داشت: شاخص اهدای مستمر خون سازمان اکنون ۵۴ درصد و شاخص اهدای خون به ازای هزار نفر جمعیت، ۲۷ در هزار است که رقم قابل توجهی است. وی همچنین با اشاره به آمار سازمان جهانی بهداشت خاطرنشان کرد: انتقال خون ایران سالانه جان ۱۵۰ هزار مادر را نجات می‌دهد این در حالی است که در گذشته با نبود خدمات انتقال خون، این افراد در حین بارداری و زایمان فوت می‌کردند.

رپورتاژ
شناخت کلی از محصولات فلزی و انواع آن
جشن عروسی
همه چیز درباره جراحی زیبایی بینی
حمل نخاله ساختمانی و ضایعات عمرانی
جراحی زیبایی سینه و پروتز
دوربین مداربسته دیجی همکار
جدیدترین تجهیزات تالار
آیا گنج یاب ها شبیه فلزیاب و طلایاب هستند؟ - شرکت فلزیاب تیوا
دوربین مداربسته
چاپ کتاب در یک ماه با هزینه زیر یک میلیون تومان
پاسخ به 7 سوال رایج در مورد عصب کشی دندان
پذیرش مقاله در مجلات معتبر ISI و اسکوپوس
روغن خراطین اصل
تفاوت دینگ با اپلیکیشن‌های تاکسی‌یاب آنلاین
انجام پایان نامه مدیریت
تاریخچه تغییر سرمربی در تیم استقلال تهران
تاریخچه تغییر سرمربی در تیم استقلال تهران
زمان دقیق شرف الشمس در سال ۹۷ چه زمانی است؟
زمان دقیق شرف الشمس در سال ۹۷ چه زمانی است؟
نمایندگی برندها در ایران

لینک های مفید
آموزش مجازی | تور مسافرتی | خودرو | تور استانبول |

قدرت گرفته از : پانا بلاگ


.: :.